Společenské události

Cíl

Cílem této kapitoly je, aby se žáci seznámili s vybranými význačnými společenskými událostmi svého regionu, resp. Valašska. Součástí tohoto cíle je, aby žáci dokázali zhodnotit význam těchto událostí. Dalším cílem je, aby se žáci seznámili s informačními zdroji, které informují o společenských událostech, a dokázali je využívat.

Výchozí bod

Tato kapitola nejlépe navazuje na témata společenského života v naší vlasti (vlastivěda). Její využití je vhodné i v rámci výuky informačních technologií (vyhledávání informací na internetu) či v rámci výtvarné výchovy (výroba plakátů).


Rozšiřující učivo

Společenské události jsou součástí života každé obce jak na území Vizovicka a Slušovicka, tak celého Valašska. Nelze proto podchytit všechny tyto události – úkolem této kapitoly je proto seznámit žáky s příklady význačných společenských událostí, které se pravidelně konají jak v jejich bezprostředním okolí (území MAS VAS), tak v největších městech Valašska. S příklady společenských událostí Vizovicka a Slušovicka seznamujeme níže.

 

Bratřejovské kotáry

Dne 21. srpna se uskuteční další ročník cyklistického závodu Bratřejovské kotáry. Se svými koly se dostavte v 8:30 ke kulturnímu domu v Bratřejově. Trasy vedou Vizovickými vrchy. Nejmladší kategorie (2-4 roky) mají trasu 100 metrů, dospělí muži mají trasu 30 kilometrů. Na výherce čekají bohaté odměny.

 

Rallysprint Kopná

Tradiční motoristická událost Rallysprint Kopná se koná v sobotu 22. května. Diváky čekají po celý den tři rychlostní zkoušky, a to: RZ Kameňák ve Vlčkové, RZ Březová v obcích Březová, Slušovice, Hvozdná a Veselá, a RZ Kopná v obcích Kašava, Podkopná Lhota, Trnava a Všemina. V daných obcích bude dopravní provoz omezen. Akce vznikla v Podkopné Lhotě a dodnes je jejím centrem.

 

Trnkobraní

Festival Vizovické Trnkobraní se bude konat ve dnech 19.-20. srpna v areálu likérky Rudolfa Jelínka ve Vizovicích. Účastníci se mohou těšit zejména na mnohá hudební vystoupení. Mimoto jsou připravena i divadelní představení, folklorní vystoupením, kinokavárna, dětský koutek, řemeslné díly a mnohé jiné. Tradiční součástí akce je i soutěž v pojídání švestkových knedlíků.

 

Vánoce v divadle

Přijďte se 21. prosince vánočně naladit do divadla ve Hvozdné! Děti si budou moci vyrobit dárky v dětských dílničkách, nebude chybět občerstvení ani Ježíškova pošta. Součástí večera bude krátké představení Duch Vánoc o vánočních zvycích evropských zemí. Začátek v 17:00 hod.

 

Velká slušovická steeplechase

Ve čtvrtek 28. října se uskuteční 38. Velká slušovická steeplechase. Tyto závody dostihových koní se budou konat od 10:30 na dostihové dráze ve Slušovicích. Přijďte se podívat na napínavé závody i ohromující výkony koní a jejich jezdců. Akci zakončí průlet letounu Turbolet a seskok parašutistů.

 

Vlčkovská lávka

Vlčkovská lávka se koná v obci Vlčková dne 31. července. Akce začíná ve 14:00 na kolibě ve Vlčkové. Jedná se o soutěž, při které mají dobrovolníci přejet na kole 36 metrů dlouhou lávku, která plave na hladině místního rybníku. Na vítěze čeká bohatá odměna! Doprovodný program, občerstvení i dobré pití zajištěno.

 

Vodění barana

Dne 9. listopadu se v Jasenné bude konat tradiční vodění barana. Průvod, který vede nazdobený hodový beran, započne v 9:00 u restaurace Na Dvojce a bude pokračovat celou obcí. Těšit se můžete na výbornou náladu, spoustu dobrého jídla i tradiční muziku, o kterou se celou dobu budou starat členové Valašského souboru Portáš z Jasenné.

 

Všeminění

Ve středu 27. června proběhne Adrenalinový outdoorový závod, který nese název Všeminění. Tento dětský den začíná v 8:00 v areálu Activitypark Hotel Všemina. Soutěžit budou tříčlenná smíšená družstva dětí a na vítěze čeká bohatá odměna. Připraven je také bohatý doprovodný program (malování na obličej, žongléři, vědecké pokusy a jiné).